Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Malarstwo mitologiczne – co sprawia, że Wenus do dziś inspiruje artystów?

2023-02-06
Malarstwo mitologiczne – co sprawia, że Wenus do dziś inspiruje artystów?

Malarstwo mitologiczne – co sprawia, że Wenus do dziś inspiruje artystów?

Zeus, Posejdon, Izyda, Herkules czy Atena – któż z nas nie zna tych imion, wywodzących się z pochodzącej sprzed tysięcy lat mitologii? Artyści nieustannie szukali inspiracji w mitologii, przedstawiając na różne sposoby te intrygujące postacie. Do dzisiaj malarstwo mitologiczne jest bardzo popularne!

Czym charakteryzuje się malarstwo mitologiczne?

Malarstwo mitologiczne jest bardzo ciekawym gatunkiem, w którym malarze chętnie inspirują się mitologią, w szczególności grecką i rzymską. Bardzo często na obrazach z tego gatunku pojawiają się różnego rodzaju postacie z mitologii, a także ważne wydarzenia, jak na przykład Porwanie Ganimedesa czy Sąd Parysa. Cechą charakterystyczną malarstwa mitologicznego jest przedstawianie postaci nagich lub skąpo ubranych, w bardzo wymyślnych pozach, które także kryją w sobie pewną symbolikę. Obrazy te, podobnie jak w przypadku malarstwa alegorycznego, mogą mieć wiele ukrytych znaczeń. 

Krótka historia gatunku

Oczywiście już starożytni Grecy i Rzymianie stworzyli wiele dzieł, na których przedstawiono ich bogów. Najczęściej był to rzeźby, a także ceramiczne naczynia z wizerunkiem bogów lub z rysunkami ważnych w mitologii wydarzeń. W ciągu kolejnych setek lat artyści chętnie czerpali inspirację z mitologii.  W średniowieczu bóstwa z mitologii traktowane były w ogromnym szacunkiem, a artyści starali się przedstawić je jako symbole siły kosmosu i przyrody. Bardzo często tematem obrazów był upadek człowieka, jego oderwanie od świata bogów i od świata natury. Niejednokrotnie w tym okresie dzieła z dziedziny malarstwa mitologicznego miały charakter moralizatorski. Malarstwo mitologiczne obecne było także w epoce klasycyzmu. W XIX wieku malarze chętnie sięgali do mitologii, poszukując zupełnie nowych inspiracji – i sytuacja ta trwa do dzisiaj. 

Malarstwo mitologiczne – obrazy są niezwykle zróżnicowane

Choć w pierwszej chwili obrazy z kategorii malarstwa mitologicznego mogą wydawać się jednorodne, warto przyjrzeć się im nieco bliżej. Szczególnie ciekawe mogą być zagadnienia, związane z popularnymi parami, pojawiającymi się na obrazach, jak na przykład Amor i Psyche czy Apollo i Dafne. Interesujące jest również to, w jaki sposób artyści wyobrażali sobie ważne w mitologii zdarzenia, a także postacie, w szczególności bogów i bóstwa oraz ich otoczenie. Mitologia jest niezwykle bogata w symbolikę i opowieści – nic więc dziwnego, że do dzisiaj stanowi tak cenną inspirację dla twórców. 

Galeria Klasyki – miejsce, w którym znajdziesz wiele obrazów mitologicznych

Galeria Klasyki jest miejscem, w którym znajdziesz wiele ciekawych obrazów z kategorii malarstwa mitologicznego – zarówno te najbardziej popularne, jak i mniej znane dzieła. Szczególnym uznaniem cieszą się różne wizerunki Wenus, która niezmiennie jest muzą malarzy.  Obrazy z kategorii malarstwa mitologicznego mogą być bardzo ciekawym sposobem na ozdobienie wnętrza, szczególnie takiego, które urządzone jest w klasycznym style. Aranżacje nowoczesne mogą zostać w intrygujący sposób przełamane przy pomocy dzieła mitologicznego, choć to rozwiązanie raczej dla fanów nietypowych połączeń.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 145 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-11
Polecam, wydruk wysokiej jakości
2024-02-28
Wszystko w porządku, dobra obsługa, jestem zadowolona z zakupu.
pixel