Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Malarstwo rodzajowe

2022-11-04
Malarstwo rodzajowe

Malarstwo rodzajowe - dlaczego warto kupić

Gotująca kobieta, odpoczywające po zabawie dziecko, a może wykonujący swoją pracę cykliniarze – czy te codzienne czynności mogą stać się inspiracją dla artystów? Zdecydowanie tak! Najlepszym dowodem na to jest malarstwo rodzajowe, w szczególności w wykonaniu najwybitniejszych malarzy! 

Czym charakteryzuje się malarstwo rodzajowe? 

Malarstwo rodzajowe to bardzo specyficzna dziedzina sztuki, która do dzisiaj wzbudza ogromne emocje. Gatunek wyróżnia się przede wszystkim tym, że przedstawia ludzi, którzy wykonują codzienne czynności. Co ciekawe, sztuce znane jest nie tylko malarstwo rodzajowe. Ten rodzaj sztuki wykorzystywany jest również przez rzeźbiarzy czy twórców grafik.  Przedmiotem malarstwa rodzajowego mogą być osoby, które wykonują codzienne czynności w domu lub w pracy, takie jak gotowanie, sprzątanie czy opieka nad bliskimi, a także wizerunki pracowników, na przykład szlifierzy czy cykliniarzy. Bardzo często w malarstwie rodzajowym pojawiają się także postacie, które odpoczywają po pracy lub po zabawie, rozmawiają ze sobą lub wpatrują się w niebo. Ważną cechą charakterystyczną malarstwa rodzajowego jest to, że dzieła nie są w żaden sposób upiększane, a postacie nie są udoskonalane. Obrazy są bardzo realistyczne, co w pewnym sensie pozwala zbliżyć się do postaci. Bardzo często obrazy rodzajowe kryją w sobie ukrytą symbolikę, a zdarza się również, że mają charakter moralizatorski. 

Krótka historia gatunku

Malarstwo rodzajowe rozwijało się jako samodzielny gatunek w sztuce nowożytnej. Pierwsze obrazy rodzajowe zaczęły pojawiać się pod koniec XVI wieku, jednak sceny rodzajowe pojawiały się już w sztuce starożytnej. Szczyt popularności malarstwa rodzajowego nastąpił w połowie XIX wieku. Wśród przedstawicieli gatunku wymienić można między innymi takich malarzy, jak Pieter Bruegel, który znany był z tego, że jego obrazy często przedstawiały chłopów przy pracy – choć nie tylko. W malarstwie rodzajowym spełniał się także Francisco Goya, Claude Monet czy Nicolas Poussin, a także wielu innych malarzy. 

Jak wybrać obraz z kategorii Malarstwo rodzajowe? 

Wybór obrazu z kategorii malarstwa rodzajowego może okazać się bardzo trudnym zadaniem, szczególnie jeśli zaczniesz zagłębiać się w ten gatunek. Okazuje się bowiem, że wielu artystów stworzyło niezwykłe, wybitne dzieła, przedstawiające postacie wykonujące codzienne zajęcia. Wśród najpopularniejszych obrazów rodzajowych wymienić można Lato z cyklu Cztery Pory Roku, Chłopcy bawiący się w żołnierzy czy Babie Lato Józefa Chełmońskiego. Z uwagi na dużą popularność malarstwa rodzajowego, wybór dzieł jest ogromny.  Wybierając obraz do salonu czy innego pomieszczenia, warto wybrać dzieło, które wzbudza szczególne emocje. Jak wiadomo, odbiór sztuki jest bardzo indywidualny. Właśnie dlatego niektórzy wybierają malarstwo rodzajowe, inni batalistykę, a jeszcze inni – krajobrazy. Jedno jest pewne – w Twoim domu powinien zawisnąć obraz, na widok którego pojawiają się w Tobie różnorodne emocje i zaczynasz wyobrażać sobie, o czym mogła myśleć osoba na obrazie. W końcu już na pierwszy rzut oka widać, że obraz Jedzący Kartofle Vincenta van Gogha kryje w sobie jakąś mroczną tajemnicę! 

Galeria Klasyki – przekonaj się, że malarstwo rodzajowe może zachwycać! 

Galeriaklasyki.pl to miejsce, w którym każdy znajdzie idealny obraz dla siebie. Malarstwo rodzajowe jest kategorią, która cieszy się szczególnym zainteresowaniem – w szczególności osób, które cenią sobie proste, a zarazem niejednoznaczne dzieła. Jeśli szukasz obrazu rodzajowego, z pewnością znajdziesz go w Galerii Klasyki!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 161 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-17
Dwa małe "rzepy" na obraz, to troszkę malo :) pozdrawiam
2024-06-26
Wszystko w porządku.
pixel