Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Martwa natura

2022-10-27
Martwa natura

Martwa Natura

Choć obrazy przedstawiające martwą naturę tworzono już w czasach starożytnych, sam termin powstał dopiero w XVII wieku w Holandii. Właśnie tam powstawały dzieła, które zaczęto określać terminem stil-leven, tłumaczonym jako "ciche życie" lub – co bardziej adekwatne – "nieruchomy model". Jakiś czas później we Francji powstało określenie "nature morte", które stało się inspiracją do stworzenia polskiego terminu "martwa natura". 

Obrazy przedstawiające martwą naturę doceniane są od stuleci

W XV i XVI wieku ten gatunek sztuki zaczął być coraz bardziej zauważany, a w XVII wieku stał się niezwykle popularny w Europie. W XIX i XX wieku podejście do martwej natury uległo zmianie. Artyści zaczęli tworzyć dzieła bardziej awangardowe. Kto nie zna fascynujących dzieła Pabla Picassa, który – choć znany przede wszystkim jako przedstawiciel kubizmu – chętnie wykorzystywał elementy martwej natury, w szczególności w początkowym okresie swojej twórczości.  Wiele osób uważa obrazy z martwą naturą za niezbyt intrygująca – całkowicie niesłusznie. Wystarczy choć odrobinę zgłębić ten temat, aby zrozumieć, dlaczego dzieła te cieszą się tak dużym uznaniem. Obrazy z martwą naturą są swego rodzaju próbą uchwycenia niezwykle ulotnych chwil i piękna codziennych zjawisk, których niejednokrotnie nie zauważamy. Artysta uwalnia się tutaj od presji i sam decyduje, jaki obiekt jest dla niego najbardziej interesujący.  Czasem są to proste przedmioty, jak wazon, dzbanek czy owoce. Dzięki temu my, którzy dzisiaj podziwiamy te dzieła, możemy – poprzez obraz – zobaczyć coś, czym kilkaset lat temu spontanicznie zachwycił się Vincent van Gogh. 

Martwa natura – obrazy są niezwykle zróżnicowane 

Najczęściej na obrazach zaliczanych do martwej natury podziwiać można takie elementy, jak kwiaty (z reguły są to kwiaty cięte, umieszczone w wazonach), a także owoce, warzywa i inne produkty spożywcze, również mięso (jak na przykład Rozpłatany Wół - Rembrandta). Często na obrazach znajdują się także naczynia – zarówno ozdobne, jak i te codziennego użytku, a także przybory kuchenne. Niejednokrotnie na dziełach możesz podziwiać również książki, notesy, broń czy instrumenty muzyczne. Istnieją także dzieła, gdzie artyści umieszczali na obrazie czaszki. Widać zatem, że tematyka jest bardzo zróżnicowana – każdy znajdzie obraz z martwą naturą, który go zainteresuje, a może nawet zachwyci. 

GaleriaKlasyki.pl – najlepsze obrazy z martwą naturą do wyboru 

Galeria Klasyki to miejsce, w którym znajdziesz wiele ciekawych obrazów, przedstawiających martwą naturę. Wśród nich dostępne są dzieła najbardziej uznanych artystów, takich jak Jacopo de' Barbari, Paul Gauguin czy Vincent van Gogh. Wśród znanych obrazów z tego gatunku wymienić można Żółte Róże W Wazonie Gustava Caillebotte'a czy Słoneczniki Vincenta van Gogha Warto podkreślić, że martwa natura – podobnie jak pejzaże – uznawana jest za bezpieczny sposób na dekorację wnętrza. Obrazy takie doskonale sprawdzają się, gdy umieszczone są nad kanapą, nad kominkiem czy nad stołem w jadalni. Co ciekawe, martwa natura ciekawie komponuje się z bardzo nowoczesnymi, minimalistycznymi aranżacjami – pod warunkiem, że obraz jest dobrze dobrany. Oczywiście obrazy takie świetnie nadają się także do wnętrz, urządzonych w klasycznym stylu. Jedno jest pewne – obrazy przedstawiające martwą naturę sprawdzą się w każdym wnętrzu! 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 145 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-19
Bdb.
2024-03-11
Wspaniały produkt i szybka realizacja!
pixel