Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Malarstwo alegoryczne – obrazy dla prawdziwych koneserów sztuki.

2023-01-13
Malarstwo alegoryczne – obrazy dla prawdziwych koneserów sztuki.

Malarstwo alegoryczne – obrazy dla prawdziwych koneserów sztuki.

Uwielbiasz malarstwo alegoryczne i długimi godzinami potrafisz zastanawiać się, co takiego w swoim obrazie chciał przekazać utalentowany malarz? Odkrywanie ukrytej symboliki sprawia Ci wiele radości, a niektóre obrazy, kryjące w sobie alegorie, znasz doskonale? Malarstwo alegoryczne może okazać się idealną propozycją dla Ciebie! 

Czym wyróżnia się malarstwo alegoryczne?

Malarstwo alegoryczne to bardzo specyficzny gatunek, który charakteryzuje się tym, że postacie czy przedmioty na obrazach mogą mieć ukryte znaczenie. Wszelkie idee i koncepcje przedstawiane są jako postaci ludzkie, więc są one personifikowane. Wiele z nich posiada specjalne atrybuty, a dodatkowo przyjmuje interesujące pozy, które również kryją w sobie pewną symbolikę.  Pojęcie "alegoria" (gr. allos agoreio – wypowiadać inaczej) w malarstwie oznacza przedstawianie myśli przy pomocy obrazu o charakterze symbolicznym. Bardzo często metodą wykorzystywaną przez malarzy była wspomniana już personifikacja, polegająca na przedstawianiu idei, zwierząt, roślin czy przedmiotów jako postacie ludzkie. Szczególnie często personifikuje się pojęcia abstrakcyjne. Niejednokrotnie obrazy z kategorii malarstwa alegorycznego odnoszą się do najważniejszych cnót, takich jak męstwo, odwaga czy uczciwość, a także do przywar moralnych. W obrazach pojawiają się koncepcje nie tylko moralne, ale też religijne, przyrodnicze, społeczne czy ludzkie. 

Krótka historia gatunku

Malarstwo alegoryczne było bardzo popularne już w starożytności, jednak szczególną popularnością zaczęło cieszyć się w średniowieczu. W okresie nowożytnym, w szczególności w baroku, malarstwo alegoryczne odgrywało kluczową rolę w sztuce. Artyści skupiali się wtedy szczególnie na charakterze dydaktyczno-moralizatorskim swoich dzieł – nie tylko obrazów, ale też rzeźb, grafik i wielu innych. 

Jak wybrać obraz z kategorii Malarstwo alegoryczne?

Malarstwo alegoryczne do dzisiaj cieszy się ogromną popularnością, a średniowieczne czy barokowe dzieła nadal rozpalają wyobraźnię wielbicieli sztuki. Nic dziwnego – symbolika jest bowiem często niezwykle bogata, dzięki czemu można nieustannie odkrywać ją zupełnie na nowo.  Wybierając obraz z kategorii malarstwa alegorycznego, warto zwrócić przede wszystkim uwagę na to, co przedstawia, ale też na to, co może symbolizować dane dzieło. Jeżeli bowiem ma ono zająć ważne miejsce w salonie czy w gabinecie, niejednokrotnie stanie się przedmiotem obserwacji czy dyskusji. Warto więc wybrać obraz, który będzie z jednej strony zachwycał, a z drugiej – intrygował. 

Galeria Klasyki – odkryj symbole ukryte w najwybitniejszych dziełach 

W Galerii Klasyki znajdziesz wiele wyjątkowych dzieł z kategorii malarstwa artystycznego. Dostępne są obrazy tak wybitnych malarzy, jak Nicolas Poussin, Peter Paul Rubens, Francisco Goya czy Caspar David Friedrich. Wśród najciekawszych obrazów alegorycznych wymienić można między innymi Sen nocy letniej Edwina Landseer'a czy Alegorię Miłości, której autorem jest Francisco Goya. Jedno jest pewne – w Galerii Klasyki znajdziesz wiele ciekawych obrazów – nie tylko z kategorii malarstwa alegorycznego, ale też wielu innych!

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 149 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-11
Polecam, wydruk wysokiej jakości
2024-03-19
Bdb.
pixel